Relacje

Mit Cadillaca

Król amerykańskich szos. Symbol luksusu i ucieleśnienie american dream. Cadillac. Długość – sześć metrów, szerokość – dwa metry. Pojemności silnika – gigantyczne.

Marka Cadillac swoją nazwę zapożyczyła od nazwiska kawalera dworu króla Francji Ludwika XIV, założyciela miasta Detroit. Twórcą Cadillaca był Henry M. Leland – inżynier, wynalazca i przedsiębiorca w jednym. Pierwszy Cadillac objawił się w 1902 r. i szybko zaczął dobrze się sprzedawać. Już przed II wojną światową stał się właściwie samochodem legendarnym. Jeździli nim Al Capone, Salvador Dali, Fred Astair i wiele innych znakomitości. W Stanach Zjednoczonych powiedzenie, że jakiś produkt jest Cadillakiem, stanowi dowód uznania dla jego wysokiej jakości. Cadillac jest autem luksusowym, ale nie tylko to czyni go przedmiotem niezwykłym.

Cadillac 74 eldorado coupe
Cadillac ’74 Eldorado Coupe

Cadillac ma w sobie to coś. Jest w nim magia niezwyklej elegancji. Najbardziej pociągające są modele z lat trzydziestych i pięćdziesiątych. Wśród nich wyróżniają się wspaniałe, ogromne kabriolety, które tak dobrze komponują się z amerykańskim krajobrazem. Rozległa przestrzeń, autostrada i Cadillac – to obraz pełni wolności. Obietnica podróży bez końca, bez żadnych ograniczeń i bez określonego celu. Nic dziwnego, że często Cadillac jest głównym aktorem filmów drogi. Występuje w tej roli w „Dzikości serca”, „Zagubionej autostradzie”, „Arizona Dream”.

Cadillac '33 V16 Fleetwood Aerodynamic Coupe
Cadillac ’33 V16 Fleetwood Aerodynamic Coupe

Cadillac jest samochodem – gwiazdą filmową. Jest ciężki, przystojny, zgrabny i tajemniczy. Świetnie pasuje do pięknych kobiet. Na przykład scena z „Zagubionej autostrady”, kiedy to Alice (Patricia Arquette) pojawia się w warsztacie samochodowym. Ta scena nie byłaby tym samym i nie byłaby tak dobra, gdyby nie dwa składniki – muzyka i Cadillac. Niezwykle seksowne połączenie kobiety i Cadillaca znajdujemy w „Arizona Dream”. Przezabawna i emanująca erotyką scena, w której Elaine Stalker (Faye Dunaway) sprawdza podwozie Cadillaca, jest majstersztykiem.

Wyznam, że „Arizona dream” jest filmem, po którym zakochałam się w Cadillacach. Film utrzymany w konwencji snu, z surrealistycznymi obrazami różowych cadillaców poustawianych na rusztowaniach na poboczu drogi. Miłość do Cadillaców w „Arizona dream” zdaje się łączyć z tęsknotą za starą, dobrą Ameryką, do której przynależy potężny Cadillac, Ameryką która powoli odchodzi w przeszłość.

Cadillac '59 Eldorado Biarritz
Cadillac ’59 Eldorado Biarritz

Cadillac mimo swojej mocy jest też pojazdem sentymentalnym. Jakby był retro nawet wówczas, kiedy był na czasie. To jednak tylko dodaje mu uroku. Jest klasyczny w swej linii, która podkreśla klasę tego samochodu.
Gdybym mogła wybierać, nie ograniczona żadnymi kwestiami finansowymi, wybrałabym trzy najpiękniejsze, moim zdaniem Cadillaci: Cadillac Eldorado Biarritz – różowy kabriolet ze ślicznymi skrzydłami z tyłu (zdaje się, że w takim właśnie Cadillacu Mia Wallace (Uma Thurman) i Vincent Vega (John Travolta) jedzą kolację w Jack Rabbit Slim), Cadillac V16 Fleetwood Aerodynamic Coupe – czarny i Fleetwood Eldorado Coupe The 1974 – złoty. Doprawdy trudno orzec, który jest piękniejszy.