Kabaret Starszych Panów, któż by o nim nie słyszał. Pierwszy raz, tak naprawdę, zetknęłam się z Kabaretem Starszych Panów w bibliotece publicznej. Konkretnie, była to książka zawierająca scenariusze spektakli i teksty piosenek Kabaretu Starszych Panów. Po lekturze tejże, zakochałam się Kabarecie Starszych Panów doszczętnie. Urocze, lekkie, inteligentne i bardzo eleganckie poczucie humoru Starszych Panów towarzyszy mi po dziś dzień. Szczególnie jesienią.
Kabaret Starszych Panów został wymyślony przez Jeremiego Przyborę, który zaprosił do współpracy Jerzego Wasowskiego. Jeremi Przybora był autorem tekstów scenariuszy i piosenek, a Jerzy Wasowski komponował muzykę. Obaj wcielali się w postaci dwóch Starszych Panów, rozpoczynając każde przedstawienie piosenką:
Starsi Panowie, Starsi Panowie, Starsi Panowie dwaj
Już szron na głowie, już nie to zdrowie
A w sercu ciągle maj.
Jeremi Przybora mówił, że chodziło o to, żeby rodaków trochę rozpogodzić. Kabaret rozpoczął akcję rozpogadzania obywateli w dniu 16 października 1958 r. Nie były to czasy łatwe, lekkie i przyjemne, i nie każdemu podobał się program z aktorami zachowującymi się jak angielscy gentlemani i aktorkami zachowującymi się jak damy z epoki – trudno. Kabaret Starszych Panów jednak niezależnie od czasu i miejsca niesie ze sobą pogodę ducha i czar. Wciąż chodzi o to, by ludzi trochę rozpogodzić.
Program był nadawany na żywo, jedynie w przypadku piosenek, odtwarzano utwory wcześniej nagrane. Kabaret działał od 1958 do 1966 r. W programach występowali m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz, Zofia Kucówna, Wiesław Gołas, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Tadeusz Olsza, Czesław Roszkowski, Bohdan Łazuka, Jarema Stępowski, Zdzisław Leśniak i Bronisław Pawlik. Wspaniała plejada polskich aktorów, która stworzyła w Kabarecie niezapomniane kreacje i wykonała utwory, które nie tylko do dziś są kanonem rozrywki, ale także wciąż bawią. Załączam tekst jednej z moich ulubionych piosenek ”Shimmy szuja” w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, której odpowiada Wiesław Gołas ze swoim „No co no co ja ci zrobiłem”. Zawsze watro wsłuchać się w teksty utworów, w przypadku Kabaretu Starszych Panów, warto podwójnie.
Szuja, naomamiał, natruł i nabujał!
Szuja, a wierzyłam przecież mu jak nikt!
Szuja,dziecku kazał mówić: 'Proszę wuja’!
Alleluja wesołego zrobił mi i znikł!!!No co, no co, no co, no co ja Ci zrobiłem
Cóż ci to ja uczyniłem oprócz dzieciątka
prócz tej pamiątki przemiłej po naszych piątkach
wielbiłem Twoje ciało
robiłem Ci kakao
brudziłem raczej mało
pukałem, zanim wlazłem
nie brałem, gdy znalazłem
nie szafowałem masłem.
A teraz oryginał:
Proszę zauważyć jak Wiesław Gołas śpiewając swój tekst, nie może powstrzymać w pewnym momencie śmiechu.
A jeżeli ktoś woli dosmucanie, to melancholijka też się znajdzie:
Niestety youtube nie oferuje pełnej wersji (albo ja się nie doszukałam), ale za to dostępny jest cały Wieczór pt. „Smuteczek”, bardzo jesienny i jeden z moich ukochanych, w którym piosenka ta występuje, niestety w sześciu częściach:
Bardzo polecam, bo jest to też spektakl, w którym pojawia się dziewczyna z chryzantemami, a Wiesław Michnikowski śpiewa słynne Adios pomidore. Jeżeli ktoś chciałby obejrzeć Kabaret Starszych Panów w naprawdę dobrej jakości, jest bardzo ładne wydanie DVD czteropłytowe zawierające wszystkie Wieczory i dodatkowo zestaw piosenek. Ogląda się znacznie lepiej niż poszatkowane na youtube, a cena jest całkiem przystępna. Kabaret Starszych Panów to rozrywka na znakomitym poziomie, niezawodna w wypogadzaniu. Wiem, że to już nawet, nie oldschool, nawet nie retro, to doubleretro – warto jednak czasami wrócić aż tak daleko, żeby wpleść w życie tak czarujące nuty jakimi są piosenki z Kabaretu Starszych Panów.