Relacje

Dziwny rok 2020

Dziwny rok 2020

Minęły dopiero dwa miesiące roku, a zdarzyło się już tyle, co przez cały rok w inne lata. Pochłonięci tematem koronawirusa zapomnieliśmy już, że 2020 r. zaczął się od śmierci generała Sulejmaniego, która postawiła świat na granicy wojny. Szczęśliwie dla całego globu nie doszło do eskalacji konfliktu na linii USA – Iran. Mniej szczęścia mieli pasażerowie ukraińskiego samolotu, który został przez Iran przypadkowo zestrzelony (sic!). Temat nie ucichłby zapewne tak szybko gdyby nie wybuch epidemii koronawirusa, który przyćmił także śmierć Kobyego Bryanta i jego córki w katastrofie śmigłowca. Po drodze były jeszcze pożary w Australii. A mamy dopiero marzec.

Dodatkowo przypomnę, że rok 2020 zapowiadany był potencjalnie jako rok „zimy stulecia” jakiej dawno nie widzieliśmy. Tymczasem okazał się najcieplejszym sezonem zimowym od czasu prowadzenia pomiarów. Zimową kurtkę w tym sezonie nosiłam może 10 dni. Nie pamiętam żeby było tak kiedykolwiek. Zaobserwowane zostały już pierwsze bociany przylatujące do Polski. Na ursynowskiej Kopie Cwila kwitną krokusy.


I tak wszystkie te wydarzenia pozostają w cieniu koronawirusa. Nawet Brexit oznaczający kompletną zmianę europejskiego projektu, pozostaje w jego cieniu. Co ciekawe, w chińskim horoskopie rok 2020 to rok szczura, ale też początek nowego dwunastoletniego cyklu. Podobno w tym roku trzeba niezwykle uważnie podejmować wszystkie decyzje, będą bowiem miały wpływ na wszystkie kolejne lata cyklu. Jak na razie początek nowego rozdania nie przedstawia się w najlepszych barwach. Nie znaczy to jednak, że cały rok będzie się tak wyglądał. Często zdarza się, że z gotującego się tygla wyjdzie całkiem niezła potrawa. Metalowy Szczur, pod znakiem którego toczyć będzie się ten rok, ma zdolność znajdowania wyjścia z trudnych problemów. Szczur utożsamiany jest ze sprytem, może zatem i tym razem uda nam się wywinąć z niesprzyjających okoliczności. Tego się trzymajmy, bo wydaje się, że to może być ekstremalnie ciekawy rok. Chińczycy, nomen omen, mają takie przekleństwo: obyś żył w ciekawych czasach.