Recenzje, Relacje

Jedna łyżka dziennie

W ramach projektu „365 projects” ludzie deklarują, że każdego dnia będą robić jedno określone coś. Niejaki Stian Korntved Ruud postanowił każdego dnia robić drewniane łyżki. W ciągu dziewiętnastu tygodni wyrzeźbił 135 łyżek z dwudziestu rodzajów drewna. Łyżki mają różne kształty i kolory. Pięknie uwidaczniają strukturę drewna i są ciekawą grą wyobraźni. Podobają mi się poszukiwania Pana Stian Korntved Ruud. Eksploracje drewna, zagłębianie się w materiał w procesie jego formowania i rezultaty, które powstają.

Sama idea robienia czegoś jednego każdego dnia kojarzy mi się z seriami obrazów Moneta, który malował te same stogi siana czy katedry, aby uchwycić ich różnorodność, zależną od zmiennych warunków otoczenia. Ten sam przedmiot wygląda inaczej w świetle poranka, a inaczej w świetle zmierzchu. Inne walory uwidaczniają się, gdy pogoda jest pochmurna, inne gdy słoneczna. Podobny pomysł wykorzystuje w serii swoich fotografiach Richard Silver. Uwidacznia w nich jak zmienia się obraz budynku czy miejsca, zależnie od pory dnia.

Obserwacje takich zmian pozwalają sobie uświadomić, że każdego dnia stykamy się z inną rzeczywistością. Zajmuję się taką działalnością, kiedy spaceruję sobie po polach mojej ulubionej podłomżyńskiej wsi. Ta sama droga, falująca równina, las na horyzoncie i chmury, potrafią zmienić swój wizerunek radykalnie, nawet w ciągu jednego dnia. To jest zawsze nowy krajobraz. Tak naprawdę każdego dnia mamy przed oczami nowy świat. Nie ma tutaj miejsca na nudę. Bogactwo kreacji i jej ciągła dynamika są niezwykłe.

Takie obserwacje, podobnie jak robienie jednej i tej samej rzeczy dziennie, wymagają uważności. Stanowią też praktykę, która uważność rozwija. Z kolei uważność pozwala dostrzec więcej. W rzeźbieniu łyżek pociąga mnie dodatkowo i fascynuje, cierpliwość, a w końcu także pewien rodzaj czułości z jakim wykonywany jest przedmiot. Lubię drewno jako materiał. Jego zapach i ciepło uwalniające się przy dotyku. Wyobrażam sobie rzeźbiarza, który nadaje mu formę, ogrzewa ją dłońmi i oddechem. Bardzo podoba mi się ten obraz. Obraz jednego dnia.